Zamek Spiski – Spišský hrad (UNESCO)

Wschodni horyzont Spisza tworzy rozłożysta sylwetka Zamku Spiskiego (Spišského hradu), który pod względem obszaru, który wynosi ponad 4 ha jest jednym z największych kompleksów zamkowych w postaci ruin w Europie Środkowej. W 1993 roku Zamek oraz zabytki kulturalne bliskiej okolicy zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Początki budowy średniowiecznego grodu na trawertynowym wzgórzu sięgają początku XII wieku. Najstarsza wzmianka pisemna o zamku pochodzi z 1120 roku. Na początku pełnił on funkcję twierdzy granicznej na północnej granicy wczesnofeudalnego państwa węgierskiego. Następnie przez kilka wieków był siedzibą żupana spiskiego, co znaczy, że stanowił centralny punkt władzy świeckiej na Spiszu.

Ostatnie prace budowlane na górnym zamku wykonały rody Thurzo i Csáky. W 1780 roku kompleks zamkowy zniszczył pożar a Zamek Spiski zamienił się z czasem w ruiny.  W 1970 roku rozpoczęto wymagającą pod względem technicznym konserwację fortyfikacji i pałaców zagrożonych niestabilnością podłoża skalnego.

Wycieczki ze Szczawnicy (z Pienin):

– organizuje biuro SzewczykTravel. W sezonie 2 razy w tygodniu, poza sezonem raz w tygodniu.
Program, ceny: http://szewczyktravel.pl/bardejow-spiska-kapitula-spiski-hrad/

Praktyczne informacje:

samochodem na parking przed zamkiem, stąd pieszo około 10 min.,
pieszo z gminy Spišské Podhradie około 1 godz.

Levočská Cesta 15
Spišské Podhradie 053 04 SK
Dojazd

Dodaj swoją opinię.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *