Kieżmark – Kežmarok (UNESCO)

Średniowieczny Kieżmark powstał w wyniku połączenia trzech pierwotnych osad w jeden miejski organizm. W 1269 roku uzyskał prawa miejskie, a już w 1348 roku chroniły go mury obronne.

O korzystnym rozwoju gospodarczym miasta pod koniec XVII wieku świadczy obecność przedstawicieli 21 cechów. Do tradycji kieżmarskich sukienników i płócienników, którzy swoje wyroby sprzedawali nawet w Grecji i Albanii, nawiązała pierwsza kieżmarska fabryka – mechaniczna przędzalnia i tkalnia lnu, założona w 1860 roku. Po niej wybudowano w 1884 roku glęplarnię lnu, a w 1901 roku fabrykę sukna.

Zabytki:

Zabytki znajdujące się w historycznym centrum miasta wchodzą w skład miejskiego rezerwatu zabytkowego.
Zwiedzanie miasta można zacząć od budynku Ratusza Kieżmarskiego, który góruje nad Rynkiem Głównym. Ulica Zamkowa prowadzi zwiedzających miasto do Zamku Kieżmarskiego, który swój renesansowy wygląd zawdzięcza rozległej przebudowie, prowadzonej w latach od 1572 do 1624.

Bazylika Św. Krzyża została wzniesiona w XIV wieku na miejscu starszej kaplicy romańskiej. W jej sąsiedztwie stoi od 1568 roku renesansowa dzwonnica, najstarsza i najpiękniejsza na Spiszu.

Dumą Kieżmarku jest także drewniany kościół ewangelicki. Dobudowano go w 1717 roku do starszej kamiennej budowli o charakterze sakralnym z 1593 roku, która dziś tworzy jego zakrystię. Ta wyjątkowa drewniana budowla z cisu i modrzewia została wzniesiona bez użycia choćby jednej części metalowej. Barokowe wnętrze kościoła także sporządzono z drewna. Wielką wartość artystyczną mają w szczególności kościelne organy z drewnianymi piszczałkami.

 

Wycieczki ze Szczawnicy (z Pienin):

– organizuje biuro SzewczykTravel. W sezonie 2 razy w tygodniu, poza sezonem raz w tygodniu. Więcej informacji, ceny: http://szewczyktravel.pl/bardejow-spiska-kapitula-spiski-hrad/

Praktyczne informacje:

samochodem przed zamek, pieszo z centrum miasta Stará Ľubovňa po szlaku czerwonym, około 30 min.

Dodaj swoją opinię.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *