Zamek w Starej Lubovli

Nad miastem Stara Lubownia w północno-wschodniej części regionu Spisz na wapiennym wierzchołku  o wysokości 711 m.n p.m. wznosi się Zamek Lubownia (Hrad Ľubovňa). W przeszłości spotykały się tu koronowane głowy państw, były w nim ukryte polskie skarby koronacyjne, był w nim więziony Maurycy Beniowski, słynny szlachcic, podróżnik i król Madagaskaru.

Zamek powstał na przełomie XIII – XIV wieku. W okresie jego budowy należał do systemu grodów przygranicznych na północy starych Węgier. Oprócz obrony granicy polsko-węgierskiej strzegł ważnej drogi kupieckiej, która wiodła doliną rzeki  Poprad do Polski.

W 1412 roku w zamku Lubownia doszło do historycznego spotkania węgierskiego króla Zygmunta Luksemburskiego z  polskim władcą Władysławem II. Gród dostał się pod zastaw w ręce polskich królów i stał się siedzibą polskich naczelników, czyli pełnomocnych zarządców miast spiskich w  zastawie.
W wyniku wielkiego pożaru w 1553 roku Zamek Lubownia po przebudowie uzyskał nowocześniejszy wygląd renesansowej twierdzy. Po oddaniu spiskich miast Węgrom znaczenie zamku zmalało, zaczął upadać  i zamieniać się w ruiny. W ramach odnowy zamku udało się go pomyślnie zrekonstruować, a aktualnie mieści się w nim ekspozycja Muzeum Zamkowego. W 1991 roku zsotała odnowiona i ponownie wyświęcona  kaplica zamkowa, w której odbywają się msze święte.

Oddzielną ekspozycją muzealną jest skansen w podzamczu. Tworzy go kolekcja budynków ludowych, która przypomina malowniczą osiadłość podzamcza.

Wycieczki ze Szczawnicy (z Pienin):

– organizuje biuro SzewczykTravel. W sezonie 2 razy w tygodniu, poza sezonem raz w tygodniu. Więcej informacji, ceny: http://szewczyktravel.pl/stara-lubowla-zamek-gorzelnia/

Praktyczne informacje:

samochodem przed zamek, pieszo z centrum miasta Stará Ľubovňa po szlaku czerwonym, około 30 min.

Zámocká 24
Stará Ľubovňa 064 01 SK
Dojazd

Dodaj swoją opinię.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *