Czerwony Klasztor

W 1319 r. magister Kakasz podarował zakonnikom ze Skali wieś Lechnica (dzisiaj Klasztor w Słowackim Raju), ażeby mogło w pobliskiej Dolinie Św. Antoniego zbudować klasztor kartuzjański. Ponieważ budynki klasztoru rzekomo  były pierwotnie zbudowane z czerwonych cegieł, zaczęto nazywać go Czerwonym Klasztorem (Červený Kláštor).

Czerwony Klasztor jest oryginalnym obiektem zabytkowo-historycznym znajdującym się wśród przepięknego pienińskiego krajobrazu pod majestatycznym szczytem Trzy korony (Tri koruny). Zespół klasztorny został z powodzeniem odrestaurowany w latach 1956 – 1966.

Z architektonicznego punktu widzenia najbardziej okazałym budynkiem kompleksu jest gotycki Kościół Św. Antoniego z końca XIV wieku. Ma on jedną nawę o niezwykłej długości. Kościół został w znacznej mierze zrekonstruowany w stylu barokowym. Główny ołtarz jest barokowy, powstał on w 1745 roku.

Budynki klasztoru połączone są z kościołem od strony południowej. W barokowej bryle budynku można rozróżnić niektóre starsze elementy gotyckie. Pozostałości malowideł późnogotyckich na ścianach kartuzjańskiego refektarza klasztornego pochodzą z 1520 r. Z Czerwonym Klasztorem związane są losy zakonnika Cypriana, który był słynnym zielarzem. Bogaty zielnik, pozostawiony przez Cypriana należy do ekspozycji aptekarskiej.

Przed wejściem do klasztoru znajduje się park, który w 1972 r. stał się obszarem chronionym pod nazwą Lipy Pienińskie (Pieninské lipy). Znajduje się tu 19 cennych starych lip.

Wycieczki ze Szczawnicy (z Pienin):

– organizuje biuro SzewczykTravel. W sezonie 2 razy w tygodniu, poza sezonem raz w tygodniu. Więcej informacji, ceny: http://szewczyktravel.pl/czerwony-klasztor/

Praktyczne informacje:

– do Klasztoru można dojść Drogą Pienińską (10km ze Szczawnicy) – to bardzo popularna trasa rowerowa, a także dla wytrwałych piechurów.

543
Červený Kláštor 059 06 SK
Dojazd

Dodaj swoją opinię.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *