W PIENINY WŁAŚCIWE

TRZY KORONY

Więcej informacji w artykule o szlakach na Trzy Korony

Szczawnica – Sokolica (szlak: niebieski; czas przejścia: ok. 1 godz. 30 min)

Należy się skierować Drogą Pienińską w górę biegu Dunajca. Po minięciu końcowej przystani flisackiej i pawilonu wejściowego docieramy do małej przeprawy  promowej /przewóz płatny, czynny od 15 IV – 31 X w godz. 8.00 – 20.00, wiosną i jesienią krócej . Pod szczytem Sokolicy pobierana jest opłata przez pracowników PPN w okresie od 1 IV – 31 X. Ze szczytu rozpościera się piękny widok na Przełom Dunajca.

W MAŁE PIENINY

Szczawnica – Szafranówka (szlak: żółty; czas przejścia: ok. 1 godz. 15 min)

Wyprawa zaczyna się obok dolnej stacji kolei linowej na Palenicę. Po przejściu przez most na Grajcarku, należy skręcić w lewo wzdłuż potoku, następnie w prawo, a po chwili w lewo, na szlak w górę północno – wschodniego stoku Palenicy. Poboczem nartostrady docieramy do górnej stacji wyciągu. Stąd można zobaczyć szczyt Szafranówki 742 m npm.  Po przejściu 15min osiąga się szczyt.  Stąd można zobaczyć widoki na Pieniny, dolinę Dunajca i Leśnicy. W okolicach szczytu Palenicy i Szafranówki można znaleźć zjeżdżalnie grawitacyjną, gastronomie oraz wyciągi narciarskie zimą.

Szczawnica Niżna – Szafranówka (szlak: czerwony, niebieski; czas przejścia ok. 1 godz. 15 min)

Trasę rozpoczynamy obok parkingu w Pieninach, Drogą Pienińską docieramy do schroniska „Orlica”. Podchodzimy dość stromo w kierunku grzbietu Małych Pienin. Po ok. 60 min osiągamy szczyt Szafranówki. Mijając słupek graniczny można zejść do Leśnicy – żółtym szlakiem.

Szafranówka – Wysoka (szlak: niebieski, zielony; czas przejścia ok. 3 godz. 30 min)

Szlak biegnie cały czas grzbietem granicznym lub w jego pobliżu. Po ok . 300m zdobywamy szczyt Witkuli /736 m npm/, dalej mijamy Łaźne Skały i osiągamy Cyrhle – wzgórze które jest oddzielone przełęczą Klimontowską od Jarmuty. Z okolic Cyrhli odchodzi droga w kierunku Jarmuty /794 m npm – z masztem przekaźnikowym i do Wyżnej Szczawnicy. Chwilę później spotykamy żółty szlak ze Szlachtowej. Idąc dalej wznosimy dochodzimy do bacówki. Za nią zaczyna sie wyraźna ścieżka na Wysoki Wierch, 5 min dalej ścieżki rozdzielają się. W prawo dojdziemy do turystycznego przejścia granicznego pod Wysokim Wierchem. Na Wysoki Wierch można się dostać jedną z nieoznakowanych ścieżek, rozciąga się z niego piękna panorama na Pieniny. Trasa prowadzi widokowym grzbietem, trzymając sie znaków mijamy widokowe wzniesienie Durbaszki /942 m npm/, Dalej wkraczamy w las, przechodzimy przez wierzchołek Borsuczyn i docieramy do przełączki Kapralowa Wysoka, gdzie szlak odbija w lewo. Wysoką /1050 m npm/ zdobywamy nieoznakowaną ścieżką grzbietem granicznym. W celu zejścia należy dotrzeć do zielonego szlaku przez Wąwóz Homole do Jaworek. Powrót busem do Szczawnicy.

Palenica – Jarmuta – Szczawnica (czas przejścia ok. 3 godz.; znaki: żółte, niebieskie)

Wierzchołek Cyrhli osiągamy z Palenicy w 1,5 h, stąd schodzimy drogą na przełęcz Klimontowską, mając przed sobą charakterystyczny szczyt Jarmuty z przekaźnikiem. Podchodzimy na Jarmutę, spod przekaźnika schodzi droga jezdna, którą można zejść do Malinowa. Ze szczytu jest ładny widok na Małe Pieniny. Opuszczamy się z powrotem na przełęcz Klimontowską, gdzie skręcamy w prawo,  drogą wzdłuż potoku przez Osiedle Potok schodzimy do Szczawnicy.

Wąwóz Homole – Wysoka – Wąwóz Międzyskały (szlak: zielony, niebieski, żółty; czas przejscia ok. 6 godz.)

Wycieczkę rozpoczynamy przy przystanku PKS, idziemy do skrzyżowania obok bacówki i ryneczku, dalej wzdłuż kamiennego rynku docieramy za zielonym szlakiem do wejścia do Rezerwatu Homole. Przejście szlakiem przez wąwóz zajmuje niespełna 30 minut, znaki prowadzą wśród głazów, wzdłuż wartkiego potoku, raz jedną, raz drugą stroną. W końcu ścieżka opuszcza dno wąwozu i wychodzi na usłaną blokami skalnymi polankę Dubantowska Dolinka. Szlak przecina łąkę i doprowadza w lewo do gruntowej drogi. Dalej trasa wiedzie za znakami niebieskimi na zachód do przełęczki Kapralowa Wysoka, skąd na szczyt Wysokiej prowadzi nie oznakowana ścieżka. Trasa prowadzi z powrotem do rozwidlenia szlaków. Idziemy dalej za znakami zielonymi i niebieskimi na wschód do przejścia granicznego pod Wysoką. Dalej szlakiem niebieskim, mijamy przejście graniczne Jaworki – Stranany. Szczyt na wschodnim skraju Małych Pienin w północnym obrzeżu doliny Białej Wody to Wierchliczka /964 m npm/. Skalisty wierzchołek znajdujący się na Słowacji nazywany jest Skałką. Na północnym stoku stoi nieużywana, niszczejąca bacówka. Przy zejściu z Wierchliczki na przeł. Rozdziela po lewej stronie widoczne są Brysztańskie Skały /750 m npm/. Malownicze skały wapienne w dolinie Brysztanu. Porośnięty lasem wierzchołek obrywa się urwistymi ścianami skalnymi, znajdują się tu dwie jaskinie, a taternicy wytyczyli tu kilka dróg wspinaczkowych. Dalej przed nami przełęcz Rozdziela /803 m npm/ – szerokie bezleśne siodło oddzielające Pieniny od Beskidu Sądeckiego. Od wieków tędy przechodził szlak migracyjny, tędy właśnie łemkowie dotarli w dolinę Grajcarka/ Od tego miejsca trasa prowadzi za znakami żółtymi. Docieramy do Białej Wody. Dalej mamy rozdroże szlaków, a stamtąd tylko 30 min. drogi do centrum Jaworek.

Wycieczki do Wąwozu Homole z przewodnikiem

Koszt takiej wycieczki to tylko 15zł / os,
terminy wyjazdów: https://szewczyktravel.pl/wawoz-homole-cerkiew/

Jaworki – Biała Woda (czas przejścia: 30 min; znaki: czerwone, żółte)

Do rezerwatu Biała Woda dotrzemy drogą z placu w centrum Jaworek, ale wygodniej zaparkować samochód na parkingu przy zakazie wjazdu. Droga przekracza mostek i doprowadza do widocznej grupy Białowodzkich Skał i przełomu Międzyskały.

Jaworki – Durbaszka (czas przejścia:  1 godz.;  bez znaków)

Szybkie wejście na Durbaszkę gwarantuje wygodna, bita droga. Po drodze mija się schronisko harcerskie. Kręty, bity trakt odchodzi od asfaltowej drogi ze Szczawnicy niespełna kilometr przed Jaworkami. Trasa prowadzi krętą, miejscami stromą i kamienistą drogą, wznoszącą sie głównie bezleśnym bocznym grzbietem, rozdzielającym potoki Kamionka i Czerszla. Po ok. godzinie na stokowej hali pod głównym grzbietem ukazuje się duży budynek harcerskiego schroniska. Droga przy nim sie kończy i dalej należy się piąć do góry ścieżką, która w kilka minut doprowadza nas na grzbiet i kulminację Durbaszki i do niebieskiego szlaku.

W BESKID SĄDECKI

Szczawnica – Przechyba (czas przejścia: 4 godz.; szlak zielony lub niebieski)

Trasa dla ambitniejszych turystów, ale u celu przepięknie położone schronisko, na wysokości 1170m n.p.m – widok na Tatry i Pieniny. Do wyboru dwa szlaki z centrum Szczawnicy  (niebieski lub zielony) o podobnej trudności, można jednym wejść drugim zejść. Zielony szlak jest bardziej widokowy.