Jaskinia Lodowa

Majestatyczna lodowa jaskinia

Dobszyńska Jaskinia Lodowa należy do najcenniejszych jaskiń lodowych na świecie. Od roku 2000 znajduje się na liście światowego dziedzictwa przyrody UNESCO.

Jaskinia ma kilka zadziwiających części, miedzy innymi zlodowaciała Mała i Wielka Sala, koridor Ruffiniego i Zawalona Komora (Zrútený dóm). Pozbawione lodu są Sale: Kroplowa i Biała, Komora Sucha, Kroplowa Piwnica i Piekło. Temperatura powietrza w zalodzonej części Wielkiej Sali wynosi od -3,8 do +0,5 °C. W słoneczny dzień wystarczy zejść kilkadziesiąt metrów pod powierzchnię ziemi a nagle znajdziemy się się w lodowym królestwie zimna i doskonałych dzieł geologicznych, wytworzonych przez matkę przyrodę.

Jaskinia jest interesująca tym, że aż do 1946 roku była w niej pozwolona jazda na łyżwach podczas całego roku. W 50 – tych latach trenował tam znany czechosłowacki łyżwiarz Karol Divín i wojskowi łyżwiarze szybcy.

Wycieczki ze Szczawnicy (z Pienin):

Opis wycieczki oraz wszystkie szczegóły (program, ceny) dostępne są tutaj: http://szewczyktravel.pl/jaskinia-lodowa-lewocza-unesco/.

Praktyczne informacje:

Wszystkie informacje dostępne (po Polsku) na oficjalnej stronie: http://www.ssj.sk/pl/jaskyna/6-dobszynska-jaskinia-lodowa

Dobszyna SK
Dojazd

Dodaj swoją opinię.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *