II edycja 2020

YETI w Pieninach – Zimowa Przygoda

To 2 edycja imprezy turystycznej promującej zimowe atrakcje w Pieninach.

Podczas tego weekendu (14-15 lutego 2020) zapraszamy na:

  • kulig w rezerwacie Biała Woda (piątek, 14 lutego, godz. 19:00 – 20 darmowych miejsc – zapisy)
  • zwiedzanie siedziby GOPR (sobota, 15 lutego, godz. 9:00 – 10:00, wstęp wolny, siedziba GOPR w Szczawnicy)
  • wycieczki w góry (sobota, 15 lutego, godz. 10:00 – 15:00, 75 darmowych miejsc, różne trudności tras do wyboru – zapisy)
  • Zima w Górach – prelekcje w JazzBarze (sobota, 15 lutego, godz. 17:00-21:00, wstęp wolny, Dworek Gościnny w Szczawnicy)

Dokładny harmonogram poniżej.

Dla kogo jest ta impreza?

Dla każdego! Na kulig i wyjścia w góry z przewodnikiem wymagane jest zapisanie się przez formularz. Na prelekcje w JazzBarze wstęp wolny.

Ile kosztuje udział w imprezie?

Nic! Wszystkie atrakcje wymienione w programie są za darmo (na kulig i wycieczki w góry ograniczona liczba miejsc – obowiązują zapisy).

Chcemy pokazać, że w Pieninach można aktywnie wypoczywać także w zimie.

Dlatego, przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego, organizujemy naszą imprezę za darmo, by zachęcić niezdecydowanych i pokazać, że Pieniny zimą to nie tylko narty.


Program

kliknij aby zobaczyć mapkę wydarzenia w pełnym rozmiarze

14.02.2020 – piątek

Kulig w rez. Biała Woda – impreza towarzysząca.

18:45 – wyjazd busem ze Szczawnicy do rez. Biała Woda. Ok. 50-minutowa przejażdżka saniami konnymi, wyściełanymi skórami baranimi. Dodatkową atrakcją będą pochodnie oraz lokalna niespodzianka 🙂 Mamy 20 darmowych miejsc. Zapisy ruszą 3 lutego.

15.02.2020 – sobota

Poszukiwania Yeti w Pieninach

9:00 – Rozpoczęcie „Poszukiwań Yeti w Pieninach” – spotykamy się w centrum Szczawnicy, przy charakterystycznej figurze „wiewiórki”. Przywitanie uczestników, przejście do GOPRówki.

9:15 – Zwiedzanie Szczawnickiej siedziby GOPRu. Następnie w zależności od wybranej trasy: wyjazd kolejką na Palenice lub przejazd busem do Krościenka, poszukiwania Yeti startują! 🙂

ok. 15:00 powrót do centrum Szczawnicy

Wieczorem zapraszamy do Jazz Baru w Dworku Gościnnym na prelekcje:

17:00Powitanie uczestników, krótkie przedstawienie zimowych atrakcji w Pieninach – Bogdan Szewczyk, prezes Lokalnej Organizacji Turystycznej „Region Pieniny”

17:15 – Jak bezpiecznie uprawiać turystykę górską w zimie.

  • Opis prelegenta

18:00 – Pieniny w filmie polskim i zagranicznym – Paweł Charnicki.

  • Jakie filmy były kręcone w Pieninach? Poznamy produkcje polskie i zagraniczne. Zabawimy się w rozpoznawanie miejsc w których kręcono dane sceny. Zobaczymy uwiecznione w filmach miejsca, których już nie ma.

18:45 – Na dwóch dachach europy – Mont Blanc i Elbrus. Michał Kruczała.

  • Europa – jeden kontynent a mający dwa swoje dachy: Elbrus w Kaukazie i Mont Blanc w Alpach. Dla tych co zdobywają tzw. Koronę Ziemi – Europa jest podwójnym wyzwaniem bo tu trzeba wyjść i na Elbrus i na Mont Blanc.
    Mimo sporych odległości, granic i różnych kultur wyjazd taki nie stanowi problemu, wielkich załatwień, kosztów czy szczególnej organizacji. Jak samemu zorganizować taką wyprawę opowie kilkukrotny zdobywca tych szczytów, człowiek, dla którego pasja stałą się sposobem na życie.
    Uwaga, można się zarazić! Zdobycie Wielkiego Pana i Białej Damy (w świecie alpinizmu tak nazywają się te szczyty) jest często pierwszym krokiem przed wyprawami w świat gór wysokich.

19:30 – Czy w Himalajach spotkałam Yeti? 3 miesiące w Nepalu – Marianna Konieczna

  • Sześć tysięcy kilometrów stąd znajduje się Nepal. Wciśnięty między Słonia a Tygrysa, wielkie Indie i potężne Chiny, kraj himalajskich, zaśnieżonych szczytów, ziemia pełna zaskakujących miejsc niczym z innego świata, dostojnych stup, powiewających na wietrze kolorowych flag modlitewnych, mamrotanych mantr. Nepal to piękne, zapierające dech w piersiach krajobrazy, bujna roślinność, biegające małpy, krowy na ulicy i przede wszystkim gościnni, uśmiechnięci ludzie o różnym pochodzeniu i różnych wyznaniach.
    Marianna spędziła tam trzy miesiące i opowie jak się mieszka w himalajskiej wiosce, jak wygląda Szkoła na Końcu Świata, jak się wędruje dookoła Annapurny i w dolinie Langtang doświadczonej przez trzęsienie ziemi w 2015 roku, jak wygląda jak i gdzie można spotkać prawdziwego nosorożca.


Opis tras górskich, polecanych na zimowe wędrówki

Trasy w Pienianch Małych

Małe Pieniny – Trasa ZIELONA – idealna dla początkujących poszukiwaczy

szczegóły trasy
Przebieg trasy: Wjazd kolejką linową na Palenice, przejście żółtym szlakiem na Szafranówkę, dalej niebieskim szlakiem grzbietem Małych Pienin (przez Witkulę, Cyrhle) na Wysoki Wierch i zejście żółtym szlakiem do Szlachtowej. Można skrócić trasę nie zdobywając szczytu Wysokiego Wierchu tylko od razu wybrać zejście do Szlachtowej. Busy powrotne do Szczawnicy co ok. 30-60 min z przystanku w Szlachtowej.
Początek trasy: Szczawnica – dolna stacja kolejki linowej na Palenicę
Koniec trasy: Szlachtowa przystanek PKS (powrót do Szczawnicy busem)
Długość trasy: 8,8 km
Suma podejść: 293 m
Suma zejść: 489 m
Czas przejścia: 3 godz.

Małe Pieniny – Trasa NIEBIESKA – jeśli już masz trochę doświadczenia

szczegóły trasy
Przebieg trasy: Wjazd kolejką linową na Palenice, przejście żółtym szlakiem na Szafranówkę, dalej niebieskim szlakiem grzbietem Małych Pienin (przez Witkulę, Cyrhle, Durbaszkę) do Polany pod Wysoką. Z tego miejsca zejście zielonym szlakiem przez malowniczy Wąwóz Homole do Jaworek. Busy powrotne do Szczawnicy co ok. 30-60min z rynku w Jaworkach.
Początek trasy: Szczawnica – dolna stacja kolejki linowej na Palenicę
Koniec trasy: Jaworki (powrót do Szczawnicy busem)
Długość trasy: 10,8 km
Suma podejść: 433 m
Suma zejść: 559 m
Czas przejścia: 4 godz.

Małe Pieniny – Trasa CZERWONA – dla zaawansowanych tropicieli Yeti

szczegóły trasy
Przebieg trasy: Trasa zaczyna się w Jaworkach (dojazd busem z centrum Szczawnicy). Podejście zielonym szlakiem na najwyższy szczyt Pienin – Wysoką. Po drodze mijamy najbardziej znany pieniński wąwóz – Homole. Po zdobyciu szczytu wędrówka grzbietem Małych Pienin przez Durbaszkę, Cyrhle, Witkulę na Szafranówkę. Stąd krótkie dojście do kolejki linowej na Palenicy, którą zjedziemy do centrum Szczawnicy. Alternatywnie można zejść zółtym szlakiem do Szczawnicy.
Początek trasy: Jaworki (dojazd ze Szczawnicy busem)
Koniec trasy: Szczawnica – dolna stacja kolejki linowej na Palenicę
Długość trasy: 11,4 km
Suma podejść: 647 m
Suma zejść: 522 m
Czas przejścia: 5 godz.

 

Trasy w Pieninach Właściwych na Trzy Korony

Trzy Korony – Trasa ZIELONA – idealna dla początkujących poszukiwaczy

szczegóły trasy
Przebieg trasy: Zaczynamy na Rynku w Krościenku i kierujemy się żółtym szlakiem ulicą Jagielońską. Po 300 m szlak skręca w ulicę Trzech Koron i zaczyna się podejście w kierunku przełęczy Szopka. Po dotarciu na przełęcz zmieniamy szlak na niebieski, prowadzący na szczyt Trzech Koron. Droga powrotna taką samą drogą.
Początek trasy: Krościenko nad Dunajcem
Koniec trasy: Krościenko nad Dunajcem
Długość trasy: 8,8 km
Suma podejść: 625 m
Suma zejść: 625 m
Czas przejścia: 4 godz.

Trzy Korony – Trasa NIEBIESKA – jeśli już masz trochę doświadczenia

szczegóły trasy
Przebieg trasy:  Najbardziej widokowy wariant trasy. Dojazd do przełęczy Osice tylko busem (brak parkingu dla aut) – poza sezonem może to być kłopotliwe. Z tego względu szlak jest rzadziej uczęszczany – po opadach śniegu przejście może być kłopotliwe. W zamian szlak odwdzięcza się kapitalnymi widokami oraz najmniejszą sumą podejść. Z przełęczy cały czas niebieskim szlakiem aż na szczyt Trzech Koron. Powrót do Krościenka tak jak w trasie zielonej.
Początek trasy: Przełęcz Osice
Koniec trasy: Krościenko nad Dunajcem
Długość trasy: 10,2 km
Suma podejść: 484 m
Suma zejść: 732 m
Czas przejścia: 4 godz.

Trzy Korony – Trasa CZERWONA – dla zaawansowanych tropicieli Yeti

szczegóły trasy
Przebieg trasy:  Na szczyt Trzech Koron idziemy tak jak trasa zielona.  Po zdobyciu szczytu wracamy tą samą drogą, by po ok. 2 km (na Bańków Gronik) odbić na szlak niebieski, podążając którym zdobędziemy szczyt Sokolicy. Następnie wracamy ok. 300 m do przełęczy Sosnów, gdzie skręcamy na szlak zielony. W początkowym fragmencie dość strome zejście, które wypłaszcza się zupełnie po dojściu do rzeki Dunajec. Dalej dochodzimy do ulicy Św. Kingi, którą docieramy na Rynek w Krościenku.
Początek trasy: Krościenko nad Dunajcem
Koniec trasy: Krościenko nad Dunajcem
Długość trasy: 12,7 km
Suma podejść: 945 m
Suma zejść: 945 m
Czas przejścia: 6 godz.

ZAPISY

Zapisy na wydarzenia z limitowaną liczbą miejsc.

14.02 – Kulig [zapisy zamknięte, 20/20 miejsc zajętych]

Informacja o kuligach komercyjnych: https://regionpieniny.pl/kuligi/

15.02 – Trasa ZIELONA „Na Trzy Korony”
15.02 – Trasa NIEBIESKA „Grzbietem Małych Pienin”
15.02 – Trasa CZERWONA „Trzy Korony i Sokolica”

Chcąc zapisać kilka osób należy wypełnić formularz dla każdej z osób osobno.

Warunki uczestnictwa i regulamin