Poszukiwania YETI w Pieninach 2023

YETI w Pieninach – Zimowa Przygoda

To 3 edycja imprezy turystycznej promującej zimowe atrakcje w Pieninach.

W sobotę 18 lutego 2023 zapraszamy na:

  • zwiedzanie siedziby GOPR (godz. 9:00 – 9:45, wstęp wolny, siedziba GOPR w Szczawnicy)
  • wycieczki w góry z przewodnikiem (po zwiedzeniu GOPRówki do ok. godz. 15:00, 50 darmowych miejsc, 2 trasy do wyboru – wstęp wolny, obowiązują zapisy: formularz zapisów)
  • Spotkanie z podróżnikami – prelekcje podróżnicze w JazzBarze w Dworku Gościnnym (godz. 17:00-20:00, wstęp wolny)

W niedzielę 19 lutego 2023 zapraszamy na

  • kulig góralskimi saniami w rezerwacie Biała Woda (godz. 12:00), więcej informacji wkrótce

Dla kogo jest ta impreza?

Dla każdego! Na wyjścia w góry z przewodnikiem wymagane jest zapisanie się przez formularz. Zwiedzanie GOPR i prelekcje w JazzBarze – wstęp wolny.

Ile kosztuje udział w imprezie?

Nic! Wszystkie atrakcje wymienione w programie są za darmo (na wycieczki w góry ograniczona liczba miejsc – obowiązują zapisy).

Chcemy pokazać, że w Pieninach można aktywnie wypoczywać także w zimie.

Koszty organizacji imprez w ramach „Poszukiwania YETI w Pieninach” pokrywa Lokalna Organizacja Turystyczna „Region Pieniny” ze środków własnych.

Dokładny program 18.02.2023 – sobota

9:00 – Rozpoczęcie „Poszukiwań Yeti w Pieninach” – spotykamy się w centrum Szczawnicy, przy charakterystycznej figurze „wiewiórki”. Przywitanie uczestników, przejście do GOPRówki.

9:15 – Zwiedzanie Szczawnickiej siedziby GOPRu. Następnie wycieczki górskie, w zależności od wybranej trasy: wyjazd kolejką na Palenice (trasa Małe Pieniny) lub przejazd busem do Krościenka (trasa Trzy Korony), poszukiwania Yeti startują! (bilety na kolejkę i przejazd busem zapewnia organizator)

Na wycieczki obowiązują zapisy: formularz zapisów

ok. 15:00 powrót do centrum Szczawnicy busami (zapewnia organizator)

Wieczorem zapraszamy do Jazz Baru w Dworku Gościnnym na prelekcje:

17:00 – Powitanie uczestników, krótkie przedstawienie zimowych atrakcji w Pieninach – Bogdan Szewczyk, prezes Lokalnej Organizacji Turystycznej „Region Pieniny”


17:15 – Dolomity – Ferraty dla niewtajemniczonych – Paweł Ciaptacz

  • Górskie szlaki „Via ferraty” to niezapomniane i pełne wrażeń doświadczenie! Pozwala na bliższe poznanie górskiej scenerii, a także na rozwijanie swoich umiejętności wspinaczkowych. To świetna okazja, by poczuć dreszczyk emocji i pokonać swoje ograniczenia.
    Przewodnik górski Paweł Ciaptacz zaprasza nas na podróż w Dolomity, Będzie parę słów o tym, czy potrzebny jest specjalistyczny sprzęt, jak stopniować trudność, jak się przygotować (również dbając o bezpieczeństwo) oraz jak wygląda tydzień na via ferratach w Dolomitach.

18:30 – Z wizytą u Wodza Huascarána – Małgorzata Kozak

  • Cordillera Blanca to perła w koronie peruwiańskich And. Jedno z najpiękniejszych miejsc do uprawiania turystyki górskiej: wspaniałe szlaki, strzeliste szczyty, przepiękne, długie doliny oraz lokalny folklor. To raj dla wytrawnych piechurów, wspinaczy i turystów wysokogórskich. Zapraszamy na opowieść o miesiącu w Andach (a działo się sporo), o czym opowie Małgorzata Kozak (przewodnik beskidzki i tatrzański).

Trasa nr 1 – MAŁE PIENINY (łatwa, dla początkujących Poszukiwaczy Yeti)

Przebieg trasy: Wjazd kolejką linową na Palenice, przejście żółtym szlakiem na Szafranówkę, dalej niebieskim szlakiem grzbietem Małych Pienin (przez Witkulę, Cyrhle) na Wysoki Wierch i zejście żółtym szlakiem do Szlachtowej. Powrót busem do Szczawnicy. Trasę można wydłużyć np.: schodząc przez Wąwóz Homole do Jaworek.
Początek trasy: Szczawnica – dolna stacja kolejki linowej na Palenicę
Koniec trasy: Szlachtowa przystanek PKS (powrót do Szczawnicy busem)
Długość trasy: 8,8 km
Suma podejść: 293 m
Suma zejść: 489 m
Czas przejścia: 3 godz.

Trasa nr 2 – TRZY KORONY (dla bardziej doświadczonych Poszukiwaczy Yeti)

Przebieg trasy:  Przejazd busem ze Szczawnicy. Zaczynamy na Rynku w Krościenku i kierujemy się żółtym szlakiem ulicą Jagielońską. Po 300 m szlak skręca w ulicę Trzech Koron i zaczyna się podejście w kierunku przełęczy Szopka. Po dotarciu na przełęcz zmieniamy szlak na niebieski, prowadzący na szczyt Trzech Koron.  Po zdobyciu szczytu wracamy tą samą drogą, by po ok. 2 km (na Bańków Gronik) odbić na szlak niebieski, podążając którym zdobędziemy szczyt Sokolicy. Następnie wracamy ok. 300 m do przełęczy Sosnów, gdzie skręcamy na szlak zielony. W początkowym fragmencie dość strome zejście, które wypłaszcza się zupełnie po dojściu do rzeki Dunajec. Dalej dochodzimy do ulicy Św. Kingi, którą docieramy na Rynek w Krościenku.
Początek trasy: Krościenko nad Dunajcem
Koniec trasy: Krościenko nad Dunajcem
Długość trasy: 12,7 km
Suma podejść: 945 m
Suma zejść: 945 m
Czas przejścia: 5-6 godz.