Trzy Korony

Najpopularniejszy pieniński szczyt

Jedno z najatrakcyjniejszych turystycznie miejsc w Pieninach. Z platformy widokowej na Okrąglicy, opadającej na Rówień koło Dunajca 500-metrową przepaścią, doskonały widok na przełom Dunajca i obszar Pienińskiego Parku Narodowego, a także na Tatry, Beskid Sądecki, Gorce, Beskid Żywiecki i Magurę Spiską. Przy dobrej pogodzie widać odległą o 63 km Babią Górę.

Popularne szlaki na Trzy Korony (podane czasy są orientacyjnymi czasami wejścia na szczyt):

  • szlak niebieski z przeł. Osice (2 godz.) – najłatwiejszy szlak (najmniej podejść) i najbardziej widokowy (jedyny prowadzący przez widokowe polany). Wycieczkę zaczyna się już na prawie 700m n.p.m. Na przełęczy Osice brak miejsc parkingowych (to teren Pienińskiego Parku Narodowego) stąd polecamy transport zorganizowany – szczegóły tutaj.
    Po zdobyciu szczytu można zejść do Krościenka, Szczawnicy (przez Sokolicę) lub do Sromowiec Niżnych.
  • szlak żółty z Krościenka (2 godz.) – dość monotonne podejście lasami PPN do przeł. Szopka, stamtąd szlakiem niebieskim na szczyt.
  • szlak żółty ze Sromowiec Niżnych (2 godz.) – odległościowo najkrótszy szlak, ale bardzo stromy, stąd czas przejścia nie różni się od innych szlaków. Do przeł. Szopka, stamtąd szlakiem niebieskim na szczyt.
  • szlak niebieski ze Szczawnicy przez Sokolice (4 godz.) – najdłuższy, dla doświadczonych turystów, ale bardzo ciekawy i malowniczy szlak. Polecamy go jednak jako zejście z Trzech Koron do Szczawnicy.
  • szlak zielony ze Sromowiec Niżnych (2 godz.) – najmniej uczęszczany szlak, przez polanę Kosarzyska.
małopolskie PL
Dojazd

Dodaj swoją opinię.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *